Nakliye Planlaması

Başarılı bir fuar katılımının temel konularından biri de “fuar nakliyesi”dir. Fuarların tamamlayıcı bir unsuru olan “fuar nakliyesi” hizmeti ODAK LOJİSTİK tarafından verilir. Fuar nakliyesi konusunda uzmanlaşmış olan ODAK LOJİSTİK, Senexpo tarafından gerçekleştirilen tüm fuarlar için, nakliye hizmeti vermektedir.

Fuar katılımının “olmazsa olmaz” unsuru, ürünlerin eksiksiz, zamanında ve hasarsız olarak fuar alanına ulaştırılması, gümrük işlemlerinin sorunsuz gerçekleştirilebilmesidir. Bu aşamalarda dikkat edilmesi gereken bazı temel konulara aşağıda değinilmiştir.

i. Sözleşmeler, çoğunlukla genel müdür veya yönetim kurulu başkanı ile düzenlenmektedir. Nakliye evrakları da bu kişilere gönderilmekte olup, kendilerine ulaşmakta ve evrakların düzenlenmesinde gecikmeler yaşanmaktadır. Dolayısı ile çalışmalar büyük oranda, yetkilendirilen başka kişi ile tamamlanmaktadır. Bu, hem evrakların tekrar gönderimine, hem de gereksiz zaman kaybına yol açmaktadır.
Sözleşmelerde, “Fuar Nakliye Takip” işlemlerini yürütecek yetkilinin ismi, e-posta adresi, telefon numaraları gibi detayların belirtilmesi, sürecin hızlanmasına ve daha sağlıklı yürümesine yardımcı olacaktır.

ii. Fuar ürünlerinin taşınması sırasında, bütün gönderiler, hem ithalat hem de ihracat aşamalarında, sıkı bir gümrük kontrolüne tabi tutulduğundan, beyan edilen her malzeme sandıkta bulunmalı, beyan edilmeyen hiçbir malzeme sandığa konulmamalıdır. Aksi durumda, sorumluluk katılımcı firmaya ait olacaktır.

iii. Taşınacak mallar, yoğun işlemlere tabi tutulduğundan, paketleme, yüksek standartlarda olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, malzemelerin sigorta kapsamına dahil olması için, paketleme standartlarına uygunluğu gerekir.
Aksi belirtilmedikçe, sandıklar, ISPM 15 standartlarına uygun olmalıdır
Sandıklar, forklift taşımalarına uygun paletli ve üzerine başka sandık konulacak şekilde sağlam olmalıdır
Sandıklar, kolaylıkla açılıp kapanabilecek şekilde kapaklı ve kilitli, muhtemel hava şartlarından etkilenmemeleri için naylon ambalaj kaplı olmalıdır
Sandıklar, uygun şekilde (yanlarda ve üstünde) etiketlenmiş olmalıdır
Kırılgan ve çizilebilir malzemeler, “uyarı etiketlemesi” yapılmış (strafor, köpük vb. malzeme ile) ve uygun paketlenmiş olmalıdır.

iv. Katılımcı, depo gönderimlerini, detayları bildirerek ve İRSALİYE ile yapmalıdır.

v. Katılımcı, gönderdiği ürünlerin, Türkiye ve gidilecek ülke yasal mevzuatına aykırı, yasadışı ürünler olmamasını garanti etmelidir. Sandıklara, hiçbir şekilde alkollü içki, ilaç, ecza malzemesi, sigara, tütün, vs. konulmamalıdır.

vi. “Fuar Nakliye Operasyonu”nun, sağlıklı ve etkin yürütülebilmesinde, zamanlama çok önemlidir. Katılımcı, belirlenen malzeme teslim tarihine riayet etmelidir. Özel imalat ile tedarik gerektiren hazırlıklar söz konusu olmaktadır ve zaman aşımı söz konusu olacak ise, bu ODAK LOJİSTİK yetkilisine önceden bildirilmelidir. Mal ve evrakların, ODAK LOJİSTİK’in belirttiği zamanda hazırlanıp gönderilmesi çok önemlidir. Gecikme olması durumunda, firmalara “Malınız ancak havayolu ile gönderilebilir” veya “Malınızı teslim alamıyoruz” denebilir.

vii. Navlun haklarınız, iştirak ettiğiniz fuarın, katılım sözleşmesinde net olarak belirtilmiştir. Navlun hakkının aşılması durumunda, aşan kısım ayrıca ücretlendirilir.

viii. Özellikle, ağır ve havaleli makine gönderimi yapacak katılımcılar, malzemenin standa yerleştirme şeklini, biçimini ve yönünü önceden detaylı olarak bildirmeli ve sandık üzerinde işaretlemelidirler.

ix. Mal ve evrak hazırlığında, ODAK LOJİSTİK’in belirlediği kurallara uyulması gerekmektedir. Sözleşmede belirtilen maddelere (sandık içine konulan malzemelerin, evrakta belirtildiği miktar ve özelliklerde olması vb.) dikkat edilmelidir.