SAUDI ELENEX

ENERJİ VE ELEKTRİK FUARI
SUUDİ ARABİSTAN / RİYAD
29 NİSAN-01 MAYIS 2019

Elektrik ve Enerji sektörü Ortadoğu’nun en büyük pazarında buluşacak!

2019 yılında 22. kez kapılarını yerli ve uluslararası katılımcı ve ziyaretçilere açacak olan Saudi Elenex- Power / Uluslararası Enerji Ve Teknolojileri Fuarı, S. Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilmektedir. En son 8 ülkeden 105 firmanın katıldığı fuarda 6310 m2 net alan kullanılmış olup , Fuarı 3.745 ziyaretçi gezmiştir. Ortadoğu’nun ve dünyanın en önemli üretici ve tedarikçilerini bölgenin ve ülkenin en önemli alıcılarıyla buluşturan fuar, önemli bir iş platformu sunmaktadır.

S. Arabistan’ın Elektrik Tüketimi Dünya Ortalamasının Üç Katı Artıyor !

Suudi Arabistan, sahip olduğu olağanüstü büyük petrol rezervleri, ham petrol üretimi ve petrole dayalı sanayileriyle dünyanın en önemli petrol ekonomilerinden biridir. İhracatının ve kamu gelirlerinin yaklaşık %90’ınını petrol ve petrole dayalı sektörlerden sağlayan Suudi Arabistan, petrolün sağladığı avantajı kullanarak ciddi bir kalkınma seferberliği içine girmiştir. Yatırımlar ağırlıklı olarak altyapı, sağlık, sosyal ve ekonomik kalkınma projelerine yönlendirilmektedir. Kalkınma projelerinin ve yatırımların hız kazanması S. Arabistan ekonomisi içinde inşaat, enerji, ısıtma soğutma ve havalandırma sektörlerinin rolünü ve payını artırmıştır.

S.Arabistan`da 10 ticari Banka ve 2 devlet kuruluşu inşaat sektörüne kredi sağlamaktadır. Özellikle, Emlak Geliştirme Fonu (REDF) konut inşaatını faizsiz ve uzun vadeli fon sağlamaktadır. Son yıllarda artan kamu ve özel sektör yatırımlarıyla birlikte okul, hastane, karayolu, demiryolu, elektrik ve su santrali, petrol sahası ve sanayi tesisi inşaatları hız kazanmıştır. Bunun yanı sıra toplam 116 milyar dolarlık yatırım yapılacağı öngörülen “Kral Abdullah Ekonomi Şehri” projesi, 40 milyar dolarlık Sudair Ekonomi şehri, Jubai ve Yanbu’da sanayi şehirleri, Cidde’de yeni bir finans bölgesi ile Rabigh, Medine, Hail, Jizan, ve Ras-el Zour’da yeni “ekonomi şehirleri” inşası için yatırımlar başlamıştır. Devlet konut inşaatına teşvik vermekte ve özel sektör aracılığıyla çok sayıda konut projesi yürürlüğe konmaktadır. S.Arabistan büyüyen nüfusu sebebiyle, konut, sağlık, eğitim, eğlence sektörlerinde inşaatlara hız vermeye başlamıştır. Sadece Riyad’da şu anda ihtiyaç olan konut sayısı 600.000’dir. Suudi Arabistan’da 2015 yılına kadar 1.650.000 yeni ev ihtiyacını karşılamak için kamu ve özel inşaat şirketlerinin en az 275.000 yeni bina yapmaları gerektiği hesaplanmaktadır. Konut talebi devam etmektedir.

SERGİLENECEK ÜRÜNLER • Araçlar, Trafolar • Aydınlatma - Lambalar, Armatürler • Donanım Aksesuarları • Emniyet ve Güvenlik Ekipmanları • Enerji Depolama Aygıtları ve Bağlantı Ürünleri • Enerji Yönetim Sistemleri • Enstrümantasyon, Test ve Ölçüm Cihazları • Güç Dağıtım Sistemleri, Güç elektroniği • Güç üretimi, Güç iletimi • İletişim Ekipmanları • İzolasyon Malzemeleri • Kablo Kurulum Sistemleri • Kablolar ve Kablo Yönetim Sistemleri • Korozyona Karşı Koruma Sistemleri • Nükleer enerji • Otomasyon ve Kontrol Sistemleri • Tehlikeli Alan Onaylı Elektrik Dağıtım Ekipmanları • Yeni ve Yenilenebilir Enerjiler

, Fuar alanı : Riyad Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi

Suudi Arabistan, sahip olduğu olağanüstü büyük petrol rezervleri, ham petrol üretimi ve petrole dayalı sanayileriyle dünyanın en önemli petrol ekonomilerinden biridir. Petrol gelirleri, Suudi Arabistan GSMH’nın %45’ini, ihracatının %90’ının ve bütçe gelirlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Suudi Arabistan ekonomisi, ticaretin milli hasılaya nispeti ve ülkede bulunan yabancıların sayısı bakımından dünyanın en dışa açık ülkelerinden biridir. 2014 yılında satın alma paritesi itibariyle GSMH’sı 1,6 trilyon dolar, ihracat 342,3 milyar dolar ve ithalat 158,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Suudi Arabistan’ın İhracat Yaptığı Ülkeler
Çin %13.3, Japonya %13, ABD %12.9, Güney Kore %10, Hindistan %8.9, Singapur %4 (2014) Suudi Arabistan’ın başlıca ihracat ürünleri Petrol ve petrol ürünleri (%90)

Suudi Arabistan’ın İthalat Yaptığı başlıca Ülkeler
Çin %13.3, ABD %12.1, Hindistan %8.3, Almanya %6.5, Güney Kore %5.4, Japonya %4.9 (2014)

Suudi Arabistan’ın Başlıca ithalat ürünleri
Makineler ve ekipmanlar, gıda ürünleri, kimyasallar, motorlu taşıtlar, tekstil ürünleri

TÜRKİYE – S.ARABİSTAN ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER

T.C. Ekonomi bakanlığı tarafından 2014 – 2015 döneminde Hedef Ülkelerden biri seçilen S. Arabistan ile ticari ilişkilerimiz hızla gelişmektedir. 2014 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 5,3 milyar $ olarak gerçekleşmiş, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı 3 milyar $, ithalatı 2,3 milyar $ olmuştur.

Türkiye’nin S. Arabistan’a ihraç ettiği başlıca ürünler: Demir ve çelik çubuklar, yarı mamul ürünler ve inşaat malzemeleri, yontulmaya ve inşaata elverişli taşlar, alaşımsız çelikten profil, petrol yağları, dokunmuş halı ve yer kaplamaları, elektrik transformatörleri, statik konvisatörler, tel ve izole kablolar, çocuk ve kadın giyim eşyaları, meyve ve sebzeler, ambalaj malzemeleri, hububat, un, nişasta, süt müstahzarları, sebze meyve müstahzarları. ayakkabılar, taş, alçı, çimento, amyant