SAUDI PPPP 2020

17. SUUDİ ARABİSTAN BASKI VE AMBALAJ FUARI
17. SUUDİ ARABİSTAN PLASTİK VE PETROKİMYASALLAR FUARI
RİYAD /SUUDİ ARABİSTAN
27-30 OCAK 2019

S. Arabistan’da umut vaat eden dört sektörde iki öncü fuar bir arada!

On üç yıldır başarıyla organize edilen Saudi Print&Pack Exhibition - Suudi Arabistan Baskı ve Ambalaj Fuarı, 2020 yılında bir kez daha Batı Suudi Arabistan’ın en önemli ticaret merkezi olan Riyad’da Saudi Plastics&Petrochemicals Trade Fair – Suudi Arabistan Plastik ve Petrokimyasallar Ticaret Fuarıyla birlikte düzenlenecektir. Böylece umut vaat eden dört sanayi sektörünü temsil eden iki öncü fuar aynı mekan ve aynı çatı altında iki kesim halinde bir araya getiriliyor. Sektörlerin en önemli üretici ve tedarikçileri, en yeni ürün ve teknolojilerini sergileyecekler ve Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen en önemli alıcılarla yüz yüze görüşme fırsatı yakalayacaklardır.

Suudi Arabistan Baskı ve Ambalaj Fuarı, 2018 yılında 15.000 m2’lik alanda 26 ülkeden gelen 512 katılımcıyla düzenlenmiş ve fuar, 21.920 ziyaretçi tarafından gezilmiştir
.

Suudi Arabistan’da Ambalaj Sanayi
Ambalaj sanayi, S.Arabistan’da yıllık %15 büyüme hızı yakalayan en aktif sanayi kollarından biridir. Suudi piyasalarında ambalaj sanayinde hammadde olarak metal ve camdan kullanımından plastiğe geçiş gözlenmektedir. Bunun yanı sıra, katı ambalajlamaya ek olarak esnek ambalajlamaya yönelik talep artmaktadır. 2011 -2016 yılları arasında gıda tüketiminin ortalama yıllık %4.6 artarak 51.1 milyon tona ulaşacağı öngörüsü göz önünde tutulursa gıda ambalajı talebindeki artışla birlikte emin ve sürdürülebilir ambalaj çözümlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır.

Suudi Arabistan’da Baskı sektörü
Suudi Arabistan’daki baskı sektörü, Körfez bölgesindeki en eski ve en büyük sektördür. Ülkede ekonomik gelişmeyle birlikte hükümet harcamaları artmakta, nüfus büyümekte, kültürel ve eğitsel faaliyetler hız kazanmaktadır. Bütün bu gelişmeler reklam, pazarlama ve baskı sektörlerine duyulan ihtiyacı, dolayısıyla baskı malzeme, donanım ve servislerine talebi artırmaktadır. Yılda %8 büyüme hızı yakalayan baskı piyasasının toplam büyüklüğü yaklaşık 800 milyon dolar düzeyindedir.

Suudi Arabistan’da Plastik ve Petrokimyasallar Sektörü
İlk polimer ve plastik fabrikası 1965 yılında kurulan S.Arabistan’da bugün petrokimyasallar alanında toplam 95 milyar dolarlık ve plastik sektöründe 50 milyar dolarlık yatırım vardır. S. Arabistan’ın plastik üretimi, geçtiğimiz yıl 1.7 milyon tonu geçmiş ve polimer üretimi, 2012 yılı itibariyle 19.9 milyon ton civarına ulaşmıştır. Bu gelişmeler, S. Arabistan’ı dünyada önde gelen petrol üreticisi ve ihracatçısı ülke olmaktan önde gelen polimer üreticisi ve ihracatçısı ülke konumuna getirmiştir. Ülkede plastik ve polimer tüketimi de hızla artırmakta, plastiğe ve petrokimyasallara dayalı çalışma alanları ve yatırım fırsatları artmaktadır.