SIAM 2019

14.FAS ULUSLARARASI GIDA FUARI
FAS / MEKNES
18-23 NİSAN 2019

18 – 23 Nisan 2019 tarihleri arasında Fas'ın Meknes şehrinde 14'üncüsü gerçekleştirilecek olan SIAM Fuarı tarım sektöründe Afrika kıtasında gerçekleştirilen en önemli organizasyon olup, söz konusu fuar 182.000 m2 açık alan, 84.000 m2 kapalı alan, 66 ülkeden 1.350 katılımcı, 810.000 ziyaretçi, 21 yabancı delegasyon ve 32 konferans ile gerçekleşmektedir. İspanya, Almanya, İtalya, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkelerden fuara yoğun katılım bulunmaktadırlar.

FAS TARIM SEKTÖRÜ: Ülkenin büyük bir bölümü tarıma uygun bir iklim ve toprak yapısına sahiptir. Tarım sektörü iş gücünün % 40’ını istihdam etmekte olup, son yıllarda GSMH’nın %11-18’ni oluşturmaktadır. Fas’ta 8,7 milyon hektar ekili alan bulunmaktadır. Ülkede ihracata yönelik üretim yapan modern ve büyük ölçekli çiftlikler bulunmaktadır. Söz konusu modern çiftlikler, şarap ve narenciye üretiminin %15’ini karşılamaktadır. Başta gelen tarım ürünleri, tahıl, baklagiller, zeytin ve narenciye olarak sıralanabilir.

2018 KATILIMCILAR:
CANDEM GÜBRE FENİKS SOĞUTMA BİOHUMUS (KVY MÜHENDİSLİK) GÜBRE ATLAS SOĞUTMA ALTINTAR TARIM GEMAK MAKİNA KROMEL MAKİNA – PEYMAK KURTSAN (FAS BAYİSİ) AYAZ KAUÇUK (FAS BAYİSİ) TARIM BAKANLIĞI CANTEK SOĞUTMA FRİGO MEKANİK CEMSAN MAKİNA İMECE PLASTİK GÜBRETAŞ TARKİM ÇELİK HORTUM İMPO MOTOR VATAN PLASTİK VURAL PLASTİK SERA PLASTİK SEPAŞ PLASTİK ECO FRİGO TARIM KREDİ KOOPERATİFİ BETA SULAMA / BETCO DIŞ TİC.

KATILIMCI PROFİLİ
Tarım Firmaları: Tarım Araç Ve Ekipmanları: Traktörler, Zirai Aletler, Pulluklar, Kültivatör, Tırmık, Hasat Makineleri Sulama Ekipmanları, , Gübreler, Bitki Sağlığı, Tohum Ve Fideler, Seralar, Barınak Ve Yapılar, Fidanlık – Yetiştiricileri.

Hayvancılık: Et, Süt, Yumurta, Yün, Diğer, Koyun, Sığır, Keçi, Atçılık, Deve, Arıcılık, Tavukçuluk, Küçük Memeliler Gıda Firmaları: Meyve Ve Sebze, Süt Ürünleri, Dondurulmuş Ürünler, Deniz Ürünleri, Ekmek - Tahıl – Kurabiye, Un, Pirinç, Makarna, Egzotik Ürünler: Kakao - Kahve – Çay, Yağlar - Soslar - Baharat, Meyve Suyu Soda, Bitkisel ve Hayvansal Yağlar, Konserve Turşu, Dondurma, Çikolata, Kek Bisküvi, Bal, Zeytin, Zeytin Yağı, Diğer

Fas’ın başlıca ihracat ürünleri: Giysiler ve dokuma ürünler, elektrikli aygıt bileşenleri, inorganik kimyasallar, transistörler, işlenmemiş mineraller, fosfatlar ve suni gübre, petrol ürünleri, narenciye meyveler, sebzeler, balık

Fas’ın ihracat yaptığı ülkeler: İspanya %22, Fransa %20.7, Brezilya %4.6, İtalya %4.3 (2014 itibariyle)

Fas’ın başlıca ithalat ürünleri: Ham petrol, dokuma kumaş, telekomünikasyon ekipmanları, buğday, gaz ve elektrik, transistorlar, plastik ürünler

Fas’ın ithalat yaptığı ülkeler: İspanya %13.4, Fransa %13.3, Çin %7.6, ABD %7, S. Arabistan %5.4, Almanya %5.2, İtalya %5; Rusya %4.3 (2014 itibariyle)

TÜRKİYE VE FAS ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLER

Türkiye ve Fas arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler hızla gelişmektedir. 2013 yılı itibariyle Fas’a ihracatımız 1,12 milyar dolara ulaşmış, ithalatımız ise 572,2 milyon dolar gerçekleşmiştir.