Milli Katılım

Yurtdışı fuar katılımlarında başvurular  sadece  DYS (DESTEK YÖNETİM SİSTEMİ ) üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle katılımcıların şirketlerini bu sistemde tanımlatmış olmaları gerekmektedir.

Başvurular fuardan sonra en geç 90 gün içinde yapılmak zorundadır. Bu konuda en sağlıklı yöntem 90 günlük süreyi tüm olarak kullanmadan fuar dönüşü başvuruyu gerçekleştirmektir. Süre aşımı talebin kati red edilme sebebi olarak değerlendirilmektedir.

  • DYS den başvurularda izlenmesi gereken adımlar;
  • Başvurularınızı DYS sistemi üzerindeki (https://eortak.dtm.gov.tr/eortak/login/listApplications.htm ) “E-İmza Uygulamalarına Giriş” seçeneğinden, fuarın bitimini müteakip 3 aylık süre içerisinde gerekli belgeleri DYS’ye yükleyerek yapmanız gerekmektedir.DYS sistemine girdikten sonra sol menüdeki “İhracat Destekleri”nden “Yeni başvuru” seçilmeli ve açılan sayfadan Yurt Dışı Fuar Destekleri -> Destek ödeme başvuruları -> Fuar Katılımı Destek Ödeme Başvurusu menüsü seçilmelidir.  Nace Kodu nuz daha önce sisteme yüklenen kod dur. Fuarın niteliği seçiminde Milli  Katılım seçeneğini işaretleyerek ilerlemeniz önemlidir. Bu seçimden sonra size milli katılım fuarlar arasından katılımcısı olduğunuz fuarı işaretleyerek seçme imkanı doğacak ve seçimini yaptığınız fuarı tüm bilgileri otomatik olarak gelecektir.Sonrasında başvurunun  aşamalarına geçebilirsiniz. Açılan sayfalarda istenen bilgi ve belgeleri sisteme yükleyip başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Eğer takıldığınız bir nokta olursa Ticaret Bakanlığı Fuarlar Mevzuatı’nda bildirilen tebliğe göre “Bağlı bulunduğunuz İhracatçı birliklerinden” yardım alabilirsiniz.
  • Milli Katılım organizasyonları için destek başvurularında expertiz raporu, Görseller  ibrazı gerekli belgeler değildir.

       . Fuar katılım ödemelerini gösteren belgeler banka dekontları olmalı ,ödemelerin  destek başvurusu öncesinde tamamlandığını göstermelidir.

       .Fuar katılım faturası eğer e fatura sisteminde düzenlenmişse XML formatında olacak şekilde ibraz edlmelidir.   

  • Milli Katılım organizasyonları  için destek başvurularında  başvuruları incelemeye yetkili  ve görevli kılınan ihracatçı birliği ne 30TL dosya inceleme bedeli banka havalesi yapılmalı ve başvuru evrakları sisteme yüklenirken ilave belge seçeneğinden DİĞER seçeneği ile yüklenmelidir.

Kolaylık olması bakımından  başvurunuzun en son ve bir önceki sayfasında istenen belgeleri, başvurunuzdan önce hazır edebilirseniz başvurunuzu hızlıca tamamlama imkanı sağlar.